Jouk­ko­lii­ken­teen alv-alen­nuk­sen vai­ku­tus­ta vielä vaikea ar­vioi­da – Oulun seudun bus­si­lii­ken­teen ar­vo­lip­pu­jen veron pois­tos­ta pää­te­tään ensi vii­kol­la

Oululainen Sade Mikkola kertoo, ettei arvonlisäveron poisto junalipuista vaikuta kovin paljoa opiskelijalipun hintaan.
Oululainen Sade Mikkola kertoo, ettei arvonlisäveron poisto junalipuista vaikuta kovin paljoa opiskelijalipun hintaan.
Kuva: Pekka Peura

Arvonlisäveron laskeminen tilapäisesti nollaan joukkoliikenteessä ei vielä näy lipunmyynnissä tai sen vaikutusta ei pysty vielä arvioimaan. Tämä on alan toimijoiden yhteinen näkemys.

– Parhaillaan kuluvan tammikuun alun määrät vastaavat joulukuun 2022 tasoa. Henkilöliikenteen arvonlisäveron muuttuminen nollaan prosenttiin vuoden alusta ei siis ainakaan vielä näy lipunostomäärissä, Matkustaja- ja Liikennöitsijäpalveluista vastaava Anu Pekurinen Matkahuollosta kertoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä