Jät­tei­den la­jit­te­lu tuli Oulun kou­lui­hin – Op­pi­laat ih­met­te­le­vät, miksi se on joil­le­kin ai­kui­sil­le vaikeaa

Päiväkodit ja koulut ovat Oulussa vuosia kipuilleet kierrätyksen toimimattomuudesta. Nyt kierrätys on laajennettu kaikkiin kouluihin ja päiväkoteihin.

Lukas Urpelainen (vas.) ja Joan Närhi täyttävät keräyskartonkiastiaa. Lajittelu on tuttua jo kotoa.
Lukas Urpelainen (vas.) ja Joan Närhi täyttävät keräyskartonkiastiaa. Lajittelu on tuttua jo kotoa.
Kuva: Miika Yliniemelä

Mihin lajitellaan kananmunakenno? Entä kirjekuoret? Madekosken koulun kuudennen luokan oppilaille Lukas Urpelaiselle ja Joan Närhelle tehtävä on helppo: munakenno kartonkiin ja kirjekuoret paperinkeräykseen.

Oikeat astiat olisi voinut luntata koulun uuden kierrätyspisteen ohjetauluista, mutta se ei ollut tarpeen.

Hyvää juhannusta!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä