Iissä kas­va­nut Krista Vuolo, 38 ra­kas­tui, tuli ras­kaak­si ja sai­ras­tui ma­sen­nuk­seen – Yk­si­näi­sen vau­va­vuo­den aikana hän kasvoi ar­tis­tik­si

Krista Vuolo tähdentää, että vaikka hänen omasta elämästä ammentavien laulujensa aiheet voivat olla rankkoja, niissä on myös toivoa.
Krista Vuolo tähdentää, että vaikka hänen omasta elämästä ammentavien laulujensa aiheet voivat olla rankkoja, niissä on myös toivoa.

– Koin todella syvää yksinäisyyttä. En ollut ikinä aiemmin edes tavoittanut itsessäni sellaista yksinäisyyden kokemusta, Krista Vuolo muistelee neljän vuoden takaista aikaa Rovaniemellä.

Iiläislähtöinen Vuolo oli muuttanut Oulusta Rovaniemelle muutamaa vuotta aiemmin ja tehnyt näyttelijän ja tanssijan töitä freelancerina. Hänellä ei ollut kaupungissa verkostoja entuudestaan. Hän oli solminut muutamia ystävyyssuhteita, mutta ystävät olivat muuttaneet pois.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä