Hii­ro­sen hen­ki­ri­kok­sen oi­keu­den­käyn­nis­sä en­sim­mäi­set syy­te­tyt äänessä – "Kyl­lä­hän sä äiti tiedät, miten niille käy, jotka ker­to­vat po­lii­sil­le"

Oulun käräjäoikeudessa on tällä viikolla jatkettu Hiirosen poikkeuksellisen henkirikoksen  käsittelyä.

Hiirosessa sijaitsevasta kerrostaloasunnosta löydettiin viime marraskuussa 19-vuotiaan oululaisnaisen ruumis.

Syyttäjien mukaan naiselta oli peritty väkivaltaisesti velkoja ensin hänen kotonaan Toppilassa kolmen henkilön voimin, minkä jälkeen velkojen setvimistä jatkettiin Hiirosessa neljän muun henkilön toimesta.

Syyttäjien mukaan nainen joutui Hiirosessa lopulta tapetuksi erityisen raa'alla ja julmalla tavalla. Syyttäjät vaativat oikeudessa, että kolme miestä ja nainen tuomitaan murhasta ja törkeästä vapaudenriistosta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä