-

Lumi töihin kesällä

Kajaanissa sijaitseva supertietokone Lumi on vauhtiin päästyään maailman kolmanneksi tehokkain, mutta aika ajaa siitä ohi kuudessa vuodessa.

Kajaanissa sijaitseva supertietokone Lumi on vauhtiin päästyään maailman kolmanneksi tehokkain, mutta aika ajaa siitä ohi kuudessa vuodessa.

Olemme tietokoneen sisällä.

Kaappeja seisoo suorissa riveissä kirkkaiden loisteputkien alla. Rullapöydillä on työkaluja, sini- ja punahaalariset työntekijät kulkevat ympäriinsä toimissaan.

Asetelmasta tulee mieleen animaatiosarja Olipa kerran elämä, jossa muun muassa lymfosyytit Pikku-Lassi ja Psi sekä muut solut vipeltävät touhukkaina paikasta toiseen.

Lumi on Kajaanissa sijaitseva supertietokone, joka jylisee tulevaisuudessa laskutoimituksia sellaisella teholla, ettei samaan pysty maailmassa kuin pari muuta. Se on ollut jo käytössä, mutta maanantaina alkaneen toisen vaiheen asennuksen jälkeen kohta entistäkin ponnekkaammin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä