Tilaajille

Arvio: Reidar Sä­res­tö­nie­mi oli mies­ten­vä­li­sen rak­kau­den uraa­uur­ta­va kuvaaja Suo­mes­sa

Oululaistaustainen Noora Vaarala näyttää tuoreessa elämäkerrassa, miten seksuaalinen suuntautuminen näkyi Reidar Särestöniemen taiteessa. 1970-luvulla syleileviä miehiä ei huomattu, tai haluttu huomata.

Toimittaja-kirjailija Noora Vaarala on syntynyt Oulussa. Hän on myös asunut pitkään Reidar Särestöniemen maisemissa Kittilässä.
Toimittaja-kirjailija Noora Vaarala on syntynyt Oulussa. Hän on myös asunut pitkään Reidar Särestöniemen maisemissa Kittilässä.
Kuva: Liisa Valonen / Gummerus
Elämäkerta

Noora Vaarala: Sarviini puhkeaa lehti. Gummerus 2025.

Reidar Särestöniemi (1925–1981) oli jo 1960-luvulla päättänyt esitellä työnsä mieluummin pohjoisessa ja ulkomailla, jos ei kerran Helsinkiin kelvannut.

Apurahojakaan ei enää tullut eikä muita tunnustuksia, paitsi presidentin myöntämä professorin nimi ja arvo.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä