Arvio: Ou­lu­lais­läh­töi­sen Siiri Kor­ho­sen veis­tok­set poik­kea­vat val­ta­vir­ras­ta

Galleria 5:ssä nähtävän näyttelyn teoksissa figuratiivinen kuvanveisto ja ekspressiivinen ilmaisu yhdistyvät omaperäisellä tavalla.

Siiri Korhosen kuusipuusta veistämän Kaupungin kaunein nainen joutuu ajattelemaan asiakirjahallintoa -teoksen mallina on toiminut taiteilijan hyvä ystävä.
Siiri Korhosen kuusipuusta veistämän Kaupungin kaunein nainen joutuu ajattelemaan asiakirjahallintoa -teoksen mallina on toiminut taiteilijan hyvä ystävä.
Kuva: Leena Kangas
Kuvat

Melkein kuin – Siiri Korhosen näyttely Galleria 5:ssä Oulun kuvataiteen talossa, Hallituskatu 5, 14.9. saakka. Taiteilijatapaaminen pe 29.8. klo 16–18.

Vaaleasta puusta veistetyt kasvot tervehtivät galleriaan astuvaa. Kuvanveistäjä Siiri Korhosen Kaupungin kaunein nainen joutuu ajattelemaan asiakirjahallintoa -teoksen materiaalina on koivu.

Korhonen kertoo, ettei koivu ole kovin yleisesti käytetty veistosmateriaali, sillä se on oksaista ja halkeilee helposti.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä