Näkökulma: Oikeistohallitus kuvaa hyvin Orpon todennäköistä puolueyhdistelmää – Kokoomusta tutkinut professori Vesa Vares: "Oikeistolaisuutta on perinteisesti Suomessa väistetty"
Purran ja Orpon tuijotettava toisiaan vielä maahanmuuttokysymyksissä – Perussuomalaisten Riikka Purra: "Sekä humanitaarista että työperäistä maahanmuuttoa on kiristettävä"
Analyysi: Tinkimätön Sanna Marin vetää sdp:tä tiukasti oppositioon – Hallitustunnustelija kokoomuksen Petteri Orpo: "Erot ovat sosiaalidemokraattien kanssa aika isoja"
Analyysi: Perusporvarihallituksen tietä tasoittavat talous ja yhteinen oppositiotaival – Sdp:n esteenä ovat yhä sitkeät talouslinjaukset ja penseä Sanna Marin
Keskustakonkari Isohookana-Asunmaa oppositioon menosta: Ainoa oikea vaihtoehto – Toivoo Oulun vaalipiirin ehdokasasetteluun muutosta
"Pohjoisen rooli ei näkynyt kysymyksissä, jolloin siihen ei voi oikein vastatakaan" – Näin Jari Tuovinen arvioi SDP:n ja perussuomalaisten vastauksia
Oululaiset keskustavaikuttajat tyrmäävät Riikka Purran liehittelyt – Kansanedustaja Aittakumpu: "Nyt voi näyttää, että politiikka on muutakin kuin toisten nokittelua"