Keskustan pitkäaikainen vaikuttaja ja ex-ministeri Tytti Isohookana-Asunmaa arvioi, että keskusta tarvitsee arvo- ja aatemaailmansa sanoittajia.
Kuva: Jukka Leinonen
Keskustan aikomus oppositioon menosta on valtiotieteiden tohtori ja keskustan historiaa tutkineen puolueen entisen pitkäaikaisen kansanedustajan Tytti Isohookana-Asunmaan mukaan tässä tilanteessa ainoa oikea vaihtoehto.
Hallitustunnustelijalle antamassaan vastauksessa keskusta toteaa, että vaalituloksen perusteella enemmistöhallitus saadaan kasaan ilman keskustaa.
Vastauksessa heijastuu Isohookana-Asunmaan mukaan kenttä- ja järjestöväen mielipide. Hän muistuttaa, että puolue on kaksissa peräkkäisissä tappiollisissa vaaleissa saanut äänestäjiltä selvän viestin.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut