Orpo: "Kuuden mil­jar­din so­peu­tus­tar­pees­ta pi­de­tään kiinni, puo­luei­den vas­tauk­set eivät vielä an­ta­neet nä­ke­mys­tä hal­li­tus­poh­jas­ta"

Hallitustunnustelija Petteri Orpo (kok.) ei arvostanut keskustan tapaa jättää vastaamatta kysymyksiin. "Tekisi melkein mieli jättää vastaamatta", hän tokaisi mielipidettä asiasta kysyttäessä. Orpo aikoo silti vielä keskustella keskustankin kanssa.

Petteri Orpon mukaan kokoomus pitää kiinni ilmoittamastaan sopeutustarpeesta. Orpo kommentoi hallitustunnusteluja eduskunnassa keskiviikkona.
Petteri Orpon mukaan kokoomus pitää kiinni ilmoittamastaan sopeutustarpeesta. Orpo kommentoi hallitustunnusteluja eduskunnassa keskiviikkona.
Kuva: MAURI RATILAINEN

Toisin kuin mediassa ehdittiin tiistaina tulkita, kokoomus pitää kiinni kuuden miljardin sopeutustarpeesta seuraavalla vaalikaudella.

Siitäkin huolimatta, että valtiovarainministeriön budjettipäällikkö Mika Niemelä sanoi keskiviikon Helsingin Sanomissa, että tuollainen sopeutusmäärä on hyvin vaikea toteuttaa ilman koskemista sosiaali- ja terveyspalveluihin, koulutukseen ja sosiaaliturvaan.

– Vaikeaa se on, mutta olen valtiovarainministeriön virkamiesten kanssa hieman eri mieltä siitä, onko se mahdollista, hallitustunnustelija Petteri Orpo sanoi tiedotustilaisuudessaan, jossa hän kertoi ajatuksiaan eduskuntapuolueilta saaduista vastauksista tunnustelukysymyksiin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä