Viisi ou­lu­lais­yrit­tä­jää perusti yh­tei­sen kaupan, koska jäl­leen­myy­jä vie suu­rim­man osuuden vaat­teen hin­nas­ta – Las­ten­vaa­te­buu­mi on ohi ja moni yritys hen­ki­hie­ve­ris­sä

Kotimaisten lastenvaatteita valmistavien käsityöyritysten kovin buumi on hiipunut lopettamisaalloksi. Trendiä vastavirtaan ui viiden oululaisen naisen uusi liike, joka kokoaa neljä pienyritystä yhden katon alle.

Anniina Liedes (vas.), Sanna Taskila, Minna Komu, Johanna Kujala ja Nanna Raitakivi valmistelevat lauantaina avautuvan lastenvaateliike Mall of Femin somistuksia.
Anniina Liedes (vas.), Sanna Taskila, Minna Komu, Johanna Kujala ja Nanna Raitakivi valmistelevat lauantaina avautuvan lastenvaateliike Mall of Femin somistuksia.
Kuva: Mikko Halvari

Vaaleanpunaiset ja valkoiset muovikukkaset makaavat betonilattialla.

Viisi naista asettelee niitä ritilöihin. Kun sommitelma on valmis, se nostetaan peittämään teollisuushallin seinämää.

Hallitilan toista seinää pehmentää runsas verhorykelmä. Jostakin lopettaneesta oululaisesta kivijalkaliikkeestä ostetut spottivalot on jo kiinnitetty paikoilleen.

Oulun Ruskossa avataan lauantaina lastenvaatteisiin, lasten tekstiileihin ja sisustustekstiileihin keskittyvä Mall of Fem eli Femma.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä