Vih­rei­den uusi kau­pun­gin­val­tuu­tet­tu Liisa Väi­sä­nen haluaa, että kult­tuu­ri­pää­kau­pun­gin avulla Oulu laa­jen­taa il­met­tään ja kä­si­tys­tä ou­lu­lai­suu­des­ta

Vihreiden valtuutettu Liisa Väisänen on ollut aina aktiivinen osallistuja, joten politiikkaan lähteminen oli luontevaa. Tie on kulkenut Kiuruveden nuorisovaltuuston ja Oulun yliopiston opiskelijapolitiikan kautta Oulun valtuustoon.

Juttusarjassa  haastatellaan  Oulun kaupunginvaltuuston ensikertalaiset.

Vihreiden uusi valtuutttu Liisa Väisänen kertoo aina olleensa kiinnostunut osallistumisesta ja vaikuttamisesta.
Vihreiden uusi valtuutttu Liisa Väisänen kertoo aina olleensa kiinnostunut osallistumisesta ja vaikuttamisesta.
Kuva: Pekka Peura

Keitä koet edustavasi kaupunginvaltuustossa?

–Useimmat valtuutetut kokevat varmaan edustavansa koko Oulua ja kaikkia oululaisia. Äänestäjissäni uskon olevan paljon nuoria ja nuoria aikuisia. On tärkeää, että valtuutettuina on erilaisia ja erilaisissa elämäntilanteissa olevia ihmisiä.

Kuvaile itseäsi poliitikkona kolmella sanalla.

–Olen vastuuntuntoinen, keskusteleva ja empaattinen.

Miten ja milloin innostuit politiikasta?

–Olen aina ollut kiinnostunut osallistumisesta ja vaikuttamisesta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä