
Presidentti Sauli Niinistö otti ministerit vastaan torstaina Kultarannassa. Hallitus neuvotteli torstaina venäläisturistien viisumeista. Paikalla olivat muun muassa asiaa esitellyt ulkoministeri Pekka Haavisto ja lomalta palannut pääministeri Sanna Marin.
Kuva: Matti Porre
Ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) on esittänyt hallitukselle, että Suomi rajoittaa venäläisten turistiviisumien hakemista nykyisestä.
– Turistiviisumien anomusten määrä on pullahtamassa niin suureksi, että muut viisumityypit jäävät helposti jalkoihin. Sellainen järjestelmä on mahdollista kansallisesti toteuttaa, missä priorisoidaan muita viisumityyppejä.
Nämä ovat muun muassa työhön, opiskeluun ja sukulaisuussuhteisiin perustuvia viisumeja.

Ulkoministeri Pekka Haaviston mukaan Suomi valmistelee venäläisten turistiviisumien hakemusajan huomattavaa rajaamista.
Kuva: Mauri Ratilainen / Com.Pic.-