Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Vaa­li­kuu­met­ta on ha­vait­ta­vis­sa – Suo­mes­sa on ollut käy­tän­tö, että py­ri­tään muo­dos­ta­maan enem­mis­tö­hal­li­tus

Vuosi on hyvässä vauhdissa, eduskuntavaalit lähestyy, kuumetta on havaittavissa. Presidentti Sauli Niinistö aloitti uudenvuodenpuheella, joka oli poikkeuksellinen painottuen etupäässä Ukrainassa käytävään sotaan, sen vaikutuksiin maamme tilanteeseen ja arkeen.

Välittömästi sodan alettua heräsi maassamme suuri huoli turvallisuudestamme ja miten tähän karmeaan tilanteeseen on suhtauduttava. Muistan hyvin, kun keskustelin ystävien kanssa heidän mielipiteistään, ja yksiselitteinen toteamus oli, että nyt maamme pitää alkaa toimia pikaisesti, eli Nato-optio pitää realisoida.

Itse en alkuun ollut pikaisen toiminnan kannalla, mutta ei kulunut montakaan päivää, kun hyökkäys karmeudessaan alkoi paljastua ja myös kantani kallistui pikaisen Natoon liittymisen puolelle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut