Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Vaa­lei­hin on muutama päivä, pu­heis­sa su­pis­te­taan ja lei­ka­taan

Vaaleihin on muutama päivä, vaalitenttejä on nähty. Valtiovarainministeriö julkaisi tuoreen katsauksen ja ennustaa siinä budjetin alijäämäksi vuosittain jopa 12 miljardia. Kun alijäämään lisätään kuntien ja hyvinvointialueiden rahoitusvaje, puhutaan jo noin 15 miljardin alijäämästä.

Työllisyysaste pysyy koko vaalikauden alle 75 prosentin. Puolueet mainostavat työllisyysasteen nousevan ja paikkaavan julkisen talouden alijäämää.

Hyvinvointialueet varautuvat rahoituksen vajeeseen vähentämällä muun muassa ympärivuorokautisia hoivapaikkoja. Samoin leikkaukset iskevät kolmannen sektorin palvelujen tukiin ja avustuksiin. Nämä ajavat toimintojaan alas.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut