Tyk­ky­lu­mi ja lauh­tu­va sää ai­heut­ti­vat vi­ka­su­man säh­kön­ja­ke­lus­sa Kai­nuus­sa – Kym­me­nit­täin asen­ta­jia ja met­su­rei­ta urakoi kor­jaus­töis­sä

Sähkönjakelu on ontunut kaikissa Kainuun kunnissa keskiviikon ja torstaina aikana. Ilman sähköä on ollut pahimmillaan tuhansia talouksia.

Sähkönjakelu on ontunut kaikissa Kainuun kunnissa keskiviikon ja torstaina aikana. Ilman sähköä on ollut pahimmillaan tuhansia talouksia.

Ennusteen mukaan nykyiset viat saadaan korjattua torstai-iltaan mennessä, kertoo käytönjohtaja Marko Manninen sähkönsiirtoyhtiö Kajavesta.

Tykkylumi puissa ja sähköjohdoissa sekä lauhtuvan sään tuomat tuulet ja lumisateet aiheuttivat vikojen suman. Kainuun alueella korjaustöissä on ollut nelisenkymmentä asentajaa, kymmenkunta metsuria ja kaksi helikopteria.

Sahaushelikopteri on avustanut sähkölinjoille taipuneiden tai kaatuneiden puiden raivauksessa Suomussalmella ja toista helikopteria on käytetty häiriöiden havainnoinnissa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä