Tuoreen alue- ja kuntaministeri Anna-Kaisa Ikosen mielestä valtion tehtävä on tukea kuntien onnistumista uudessa, sote-uudistuksen jälkeisessä tehtävässään.
Kuva: Joonas Salli
Miten kunnilla Suomessa menee?
Kunnat ovat sote-uudistuksen jäljiltä valtavassa muutoksessa edelleen. Hyvinvointikunnista sivistys- ja elinvoimakunniksi, piirtää isoa kuvaa tuore alue- ja kuntaministeri Anna-Kaisa Ikonen (kok).
– Se on kunnille iso identiteetin muutos.
Ikonen on koulutukseltaan yhteiskuntatieteiden tohtori ja toiminut aiemmin muun muassa Tampereen pormestarina.
Toisaalta kasvatuksen, opetuksen ja koulutuksen sekä toisaalta elinvoimapuolen menestyksekäs hoitaminen vaatii ministerin mukaan erilaista tukea kuin aiemmin.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut