Oulun käräjäoikeudessa kuultiin torstaina iltapäivällä kolmea syytettyä, joille syyttäjä hakee tuomiota Oulaisten ylilaskutusmenettelyjupakassa.
Syyttäjän mukaan kaupungilta huijattiin yli 1,5 miljoonaa euroa ylilaskutusmenettelyllä, joka jatkui yli vuosikymmenen ajan.
Kaupungille kunnossapidon tehtäviä tehnyt yrittäjä ja kiinteistöjen hoidosta vastannut kaupungin entinen viranhaltija sopivat siitä keskenään vuonna 2010.
Ex-viranhaltija kertoi oikeudessa, että menettely sai alkunsa hänen taloudellisista vaikeuksistaan. Hän tarvitsi rahaa ja pyysi yrittäjältä noin 2500 euron lainan, jonka hän myös sai.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut