Tuiraan te­keil­lä kahden saunan yleinen sau­na­han­ke – Oulun kau­pun­ki ja Oulun ran­ta­sau­na­seu­ra sol­mi­mas­sa yh­teis­toi­min­ta­so­pi­mus­ta

Asemakaavan muutos on tarkoitus saada voimaan ensi vuoden aikana.

Kesän saunassa voi käydä Tuiran uimarannan alueella kesäisin. Ouluun voi tulla myös pysyvä yleinen sauna Tuiraan, jos vireillä olevat suunnitelmat toteutuvat. Arkistokuva.
Kesän saunassa voi käydä Tuiran uimarannan alueella kesäisin. Ouluun voi tulla myös pysyvä yleinen sauna Tuiraan, jos vireillä olevat suunnitelmat toteutuvat. Arkistokuva.
Kuva: Tiina Wallin

Kaupunki ja Oulun Rantasaunaseura ovat solmimassa yhteistoimintasopimusta Tuiran uimalan alueella olevasta asemakaavan muutoksesta. Seuran tarkoitus on rakentaa Tuiraan yleinen pysyvä sauna palvelu- ja huoltorakennuksineen.

Oulun kaupungin yhdyskuntalautakunta hyväksyi yhdyskuntasopimuksen tiistaina. Tavoitteena on, että asemakaavan muutos hyväksytään ensi vuoden aikana.

Saunarakennuksen lopullinen sijainti ja laajuus tulevat tarkentumaan asemakaavaprosessin yhteydessä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä