Tommi Kin­nu­nen edustaa poh­jois­ta Fin­lan­dia-eh­dok­kais­sa jo nel­jät­tä kertaa – Kaarna on van­git­se­vas­ti kir­joi­tet­tu romaani par­ti­saa­ni-is­kuis­ta ja naisten sodasta

Kuusamolaissyntyinen kirjailija löysi aiheen uusimpaan romaaniinsa lukijapalautteen polkua pitkin. – Lähdin miettimään, mikä voi olla se tilanne, että äidillä ei enää kerta kaikkiaan jaksaminen riitä, hän kertoo.

Kuusamolaissyntyinen Tommi Kinnunen on Finlandia-ehdokkaana ja Botnia-palkintoehdokkaana romaanillaan Kaarna. – Historiaa ei pysty kirjoittamaan ilman muistamista. Ja kun ei pysty muistamaan, ei pysty myöskään ymmärtämään, Kinnunen sanoo.
Kuusamolaissyntyinen Tommi Kinnunen on Finlandia-ehdokkaana ja Botnia-palkintoehdokkaana romaanillaan Kaarna. – Historiaa ei pysty kirjoittamaan ilman muistamista. Ja kun ei pysty muistamaan, ei pysty myöskään ymmärtämään, Kinnunen sanoo.
Kuva: Mikko Halvari/ arkisto

Kuusamolaislähtöinen kirjailija ja opettaja Tommi Kinnunen (s. 1973) on jo neljättä kertaa Finlandia-palkintoehdokkaana.

Nyt Finlandia-palkintoa tavoittelee Kinnusen uusi romaani Kaarna.

Aikaisemmin Finlandia-ehdokkaana ovat olleet Kinnusen teokset Neljäntienristeys, Lopotti ja Ei kertonut katuvansa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä