Työväentalolla järjestetyn leikkipäivän mahdollistivat kymmenet alueen yrityksen ja iso joukko yksityishenkilöitä.
Kuva: Santeri Kujanpää
Help Center Ukraine-Oulu järjesti sunnuntaina lasten leikkipäivän Kempeleen työväentalolla yhteistyössä Kempeleen Kipparin kanssa. Ohjelmassa oli muun muassa väritystä, askartelua, piirustuskilpailu, perhejoogaa ja kasvomaalausta. Lisäksi lapsia viihdyttivät paikalle saapuneet maskotit ja marsut sekä jonglööri.
Leikkien välissä purtavaa tarjosi Terwakipparin pizzarekka, ja suut pantiin makeaksi Kempeleen Kipparin jäätelöillä ja vohveleilla. Tapahtumaan oli maksuton sisäänpääsy.
Ongintapisteen ja jättiarvonnan palkintojen hankintaan osallistui kymmeniä lakeuden ja Oulun alueella toimivia yrityksiä sekä huima määrä yksityishenkilöitä.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut