Seu­ra­sim­me, kun poliisi sakotti kym­me­niä pyö­räi­li­jöi­tä ja skuut­taa­jia Oulun kes­kus­tas­sa

Seurasimme poliisin ja Liikenneturvan pyörä- ja sähköpotkulautaratsiaa Oulun keskustassa. Ratsiassa keskityttiin ennen kaikkea oikean ajoradan valintaan.

Emma Matero sai jalankulkijoiden väylällä pyöräilemisestä ylikonstaapeli Tuomo Väyryseltä muistutukseksi 60 euron liikennevirhemaksun.
Emma Matero sai jalankulkijoiden väylällä pyöräilemisestä ylikonstaapeli Tuomo Väyryseltä muistutukseksi 60 euron liikennevirhemaksun.
Kuva: Pekka Peura

– Seis lain nimessä, päivää, kajauttaa vanhempi konstaapeli Petteri Rautio ja näyttää kädellään pysähtymismerkkiä.

Pyörällä liikkuvan Emma Materon ilme on hämmentynyt. Rautio selittää hänelle pysäyttämisen syyn: Matero ajoi pyörällä Oulun Mäkelininkadulla jalkakäytävää pitkin, mikä on kiellettyä.

Seuraamme poliisin ja Liikenneturvan perinteeksi muodostunutta pyörä- ja sähköpotkulautaratsiaa Hallituskadun ja Mäkelininkadun risteyksessä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä