Tilaajille

Sek­suaa­li­ri­kok­ses­ta tuo­mi­tun tak­si­kus­kin työ­suh­de pu­re­taan – Työ­nan­ta­ja: Pääl­lim­mäi­se­nä on pet­ty­mys ja jär­ky­tys

Otaxin toimitusjohtajan Ville-Veikko Pohjolan mukaan tapaus antaa aihetta tarkastella myös heidän toimintaansa.

Seksuaalirikoksesta tuomitun taksikuskin työsuhde aiotaan purkaa.

Kuljettaja työskentelee kiiminkiläisen Taksipalvelu Junnonahon palveluksessa. Sen yrittäjä ja toimitusjohtaja Jarno Junnonaho kertoo, että työsuhde päätetään.

– Edellytykset harjoittaa ammattia eivät enää täyty, joten työsuhde puretaan. Taksinkuljettajana ei voi toimia, mikäli on tuomittu kyseessä olevan kaltaisesta rikoksesta, Junnonaho sanoo.

Oulun käräjäoikeus tuomitsi viime maaliskuussa antamassaan tuomiossa taksinkuljettajan seksuaalisesta kajoamisesta lapseen neljäksi kuukaudeksi ehdolliseen vankeuteen. Koulutaksia Iissä ajanut mies kohdisti rikoksensa asiakkaana olleeseen lapseen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Ilmoita asiavirheestä