Tuula Ala-Ahoa kuultiin oikeudessa tiistaina. Iso osa kuulemisesta tapahtui suljetuin ovin ilman yleisöä.
Kuva: Susanna Kemppainen
Oliko Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen aluevaltuutetun Tuula Ala-Ahon irtisanomiselle asiallinen ja painava syy? Vai irtisanottiinko hänet perusteettomasti?
Tähän ryhdyttiin hakemaan vastausta Oulun käräjäoikeudessa tiistaina alkaneessa oikeudenkäynnissä, jonka ytimessä on Oulun yliopistollisen sairaalan neurologian poliklinikan nopeutettu botox-vastaanotto.
Siellä on annettu botoxia eli botuliinia pistoksina tietyille neurologista sairautta sairastaville potilaille. Pistoksia on tehty pääasiassa kasvoihin ja kaulan alueelle.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut