Henkilöt: Ou­lu­lai­nen Henna Van­ha­nen on Suomen paras juok­si­ja ikä­luo­kas­saan, yöt hän työs­ken­te­lee OYSissa

Henkirikokset: Mies tuo­mit­tiin yli 10 vuo­dek­si van­keu­teen Kon­tin­kan­kaan taposta

Hoitojonot: Laki pa­kot­taa yö­vuo­ron lää­kä­rit päi­väk­si unille, mikä pa­hen­taa OYSin leik­kaus­sa­lien hen­ki­lös­tö­pu­laa

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Ra­ja­ky­län mu­raa­lin val­mis­tu­mis­ta juh­li­taan maa­nan­tai­na – tai­tei­li­ja on mukana ker­to­mas­sa mu­raa­lis­ta ja työs­ken­te­lys­tään Oulussa

Muraali on syntynyt vuorovaikutuksessa rajakyläläisten ja Eloise Gillow'n välillä.
Muraali on syntynyt vuorovaikutuksessa rajakyläläisten ja Eloise Gillow'n välillä.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Rajakylän muraalin valmistumisjuhlia vietetään maanantaina 3. lokakuuta kello 17 alkaen osoitteessa Ruiskukkatie 3.

Juhla on erityisesti Rajakylän asukkaille, mutta kaikki ovat tervetulleita.

Muraali on osana Euroopan kulttuuripääkaupungin Oulu2026-kulttuuriohjelmaa. Teoksen tehnyt brittiläinen kuvataiteilija Eloise Gillow on paikalla kertomassa muraalista ja työskentelystään Oulussa.

Tilaisuuden avajaissanat lausuu Oulun kulttuurisäätiön toimitusjohtaja Piia Rantala-Korhonen. Musiikista vastaavat Rajakylän 3. ja 5. musiikkiluokat opettajina Mirja Pohjosenperä ja Laura Ronimus. Mukana ohjelmassa on myös rajakyläläisten muistaminen.

Tilaisuudessa on kahvitarjoilu.