Ravintolat: Kok­ki­pu­la vaivaa Oulun ra­vin­to­loi­ta

Live: Seuraa Voi­mis­te­lu­päi­vien lä­he­tyk­siä Ou­lu­hal­lis­ta suorana tästä

Baarit: Oulussa on puo­len­tu­si­naa cock­tail­baa­ria, mutta vain yhdessä se on pääasia

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Puu­ko­tus ou­lu­lais­asun­nos­sa toi vuosien van­keus­tuo­mion

Oulun käräjäoikeus antoi torstaina tuomion Oulussa viime joulukuussa tapahtuneesta väkivaltarikoksesta.

Se passitti Kuopion vankilaan miehen, joka löi hedelmäveitsellä toista miestä vartaloon useita kertoja. Tuomittu myös heitteli uhriaan kohti astioita ja löi häntä metallisella putkella.

Teko tapahtui kerrostaloyksiössä, jossa oli myös muita ihmisiä. Puukottajalla oli hallussaan huumaavia lääkkeitä, joita hän myös käytti.

Puukottaja väitti lyöneensä uhriaan itsepuolustukseksi. Oikeuden mielestä kyseessä ei ollut hätävarjelutilanne eikä hänen puolustautumisensa olisi edellyttänyt puukon käyttöä, vaan tuomittu aloitti tilanteen itse.

Käräjäoikeus katsoi hänen syyllistyneen tapon yritykseen ja huumausaineen käyttörikokseen. Valtteri Juhani Patjas tuomittiin kolmeksi vuodeksi ja 11 kuukaudeksi vankeuteen.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.