Oululaisen Laanilan koulun pysäkkiluokan opettaja Katriina Majava ja Limingan koulujen yhteinen koulukoutsi Juha-Matti Heinonen tekevät työtään, jotta koulunkäynnin kanssa kamppailevat nuoret saataisiin takaisin koulun penkille. Yhä useampi yläkouluikäinen nuori jää tulematta kouluun. Nuorten koulupoissaolot ovat olleet kasvava ongelma jo pitkään, ja varsinkin koronapandemian jälkeen pitkittyneet poissaolot ovat lisääntyneet.
Tilaajille
Poissaolot koulusta lisääntyvät, mutta mitä asialle voisi tehdä? Koulukoutsi, erityisopettaja sekä kuukausia poissa ollut nuori vastaavat
Laanilan koulun pysäkkiluokan opettaja Katriina Majava ja Limingan koulukoutsi Juha-Matti Heinonen sanovat, että koulupudokkaat tarvitsevat kannustusta ja sitä, että tarvittaessa heidät vaikka haetaan aamuisin kouluun. Kukaan ei jää pois tahallaan, korostaa myös viimeksi syysloman alla koulussa käynyt nuori.
Mainos
Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä
Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi