Pe­las­tus­rik­ko­muk­sis­ta poik­keuk­sel­li­sen paljon il­moi­tuk­sia – Oulun po­lii­sin tietoon on tullut "nakit ja muusi" –hä­ly­tyk­siä

Pohjois-Pohjanmaan pelastuslaitoksen alueella on tehty kuluvana vuonna poikkeuksellisen paljon ilmoituksia pelastusrikkomuksista.

Pelastuslaki velvoittaa pelastusviranomaisen ilmoittamaan poliisille sellaisista tulipaloista, joita se epäilee tahallaan sytytetyksi. Ilmoitus täytyy tehdä myös silloin, jos pelastusviranomaisen tietoon tulleen tulipalon uskotaan olevan tuottamuksellisesti eli huolimattomuudesta syttynyt.

Pohjois-Pohjanmaan pelastuslaitos syntyi vuodenvaihteessa Oulu-Koillismaan ja Jokilaaksojen pelastuslaitoksen yhdistyessä.

Kehittämispäällikkö Matti Virtasen mukaan molempien laitosten alueilla tehtiin aiemminkin epäillyistä pelastusrikkomuksista harkinnan mukaan ilmoituksia sekä suullisesti että kirjallisesti, mutta yhdistymisen myötä käytäntöjä yhdenmukaistettiin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä