Pal­ta­moon suun­nit­teil­la kaksi jät­ti­mäis­tä yh­teen­sä 50 voi­ma­lan tuu­li­puis­toa – ­Pii­pa­rin­mäen 41 tuu­li­voi­ma­laa Py­hän­näl­lä ja Ka­jaa­nis­sa ovat tulossa täyteen toi­min­taan­sa vuoden alussa

Energiayhtiö Ilmattaren mukaan Suomen suurimmaksi sanottu Piiparinmäen tuulivoimapuisto tulee tuottamaan prosentin verran Suomen sähköstä.

Piiparinmäen tuulivoimapuisto on valmistumassa täyteen tehoonsa ensi vuoden alussa ja tulee Ilmattaren mukaan tuottamaan prosentin verran Suomen sähköstä.
Piiparinmäen tuulivoimapuisto on valmistumassa täyteen tehoonsa ensi vuoden alussa ja tulee Ilmattaren mukaan tuottamaan prosentin verran Suomen sähköstä.
Kuva: Ilmatar

Energiayhtiö Ilmatar suunnittelee Paltamoon Kainuuseen 50 tuulivoimalan suurhanketta. 31 voimalaa olisi tulossa Takiankankaalle ja 19 voimalaa Hiukansalon alueelle. Ilmattarella on Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan rajalla Pyhännällä ja Kajaanissa Piiparinmäen tuulivoimahanke, ja Paltamon tuulivoimahankkeet tulisivat olemaan teholtaan yhteensä lähes kaksi kertaa sitä suuremmat.

Paltamon kunta on hyväksynyt molempien puistojen kaavoitusaloitteen, ja tekeillä on niiden  ympäristövaikutusten arviointiprosessi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä