Oulussa ke­hi­tet­ty laite mul­lis­taa kun­toi­li­joi­den ja huip­pu-ur­hei­li­joi­den kes­tä­vyys­har­joit­te­lun

Huippu-urheilussa on jo pitkään toivottu teknologiaa, jolla voitaisiin mitata lihaksen laktaattipitoisuutta.

Kestävyysharjoittelun mullistavan laitteen kehitystiimin jäsenet Toni Soini (vas.), Mikko Tulppo ja Jan Nissinen.
Kestävyysharjoittelun mullistavan laitteen kehitystiimin jäsenet Toni Soini (vas.), Mikko Tulppo ja Jan Nissinen.
Kuva: Mikko Halvari

Kerroimme talvella huippu-urheilussa kytevästä tarpeesta saada käyttöön teknologia, jolla voitaisiin mitata reaaliaikaisesti veren laktaattipitoisuutta.

Laktaatti on anaerobisen glukoosimetabolian lopputuote. Kansankielellä siitä käytetään nimitystä maitohappo, vaikka kyseessä on emäksinen aine.

Urheilijoiden veren laktaattipitoisuutta mitataan, jotta löydettäisiin optimaalinen tapa harjoitella, eikä elimistö menisi liian rasittuneeseen tilaan.

– Huippu-urheilun näkökulmasta kyseessä on tarkin keino mitata kehon tilaa, Olympiakomitean huippu-urheiluvastaava Toni Roponen sanoi tammikuussa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä