Oulussa ju­han­nus­ta vie­tet­tiin poik­keuk­sel­li­sis­sa hel­teis­sä, mutta kuinka kolea kes­ki­ke­sä ta­val­li­ses­ti on? Vertaa tästä viime vuosien ju­han­nus­säi­tä

Oulussa lämpömittari kohosi juhannusviikonloppuna liki 27 asteeseen. Edellisen reilun kahdenkymmenen vuoden aikana 25 asteen helleraja on rikottu juhannuksena vain kerran.

Moni kaupunkilainen suuntasi hellepäivänä jäätelökioskille.
Moni kaupunkilainen suuntasi hellepäivänä jäätelökioskille.
Kuva: Jukka Leinonen

Tänä vuonna oululaiset saivat viettää poikkeuksellisen helteistä ja aurinkoista juhannusta. Oulun keskustassa aurinko paahtoi tyhjille kaduille, mutta rannat ja puistot olivat täynnä helteestä nautiskelevia ihmisiä.

Tänä juhannuksena lämpömittari kohosi Oulussa liki 27 asteeseen. Oulunsalon Pellonpäässä mitattiin 26,8 asteen lukemat juhannuspäivänä 25. kesäkuuta.

Juhannushelteet ovat Oulussa melko harvinaisia. Edellisen reilun kahdenkymmenen vuoden aikana 25 asteen helleraja on rikottu juhannuksena vain kerran vuonna 2010.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä