Kaupunginjohtaja Ari Alatossavan mukaan kaupunki ei hae valituslupaa pelkästään Mikkolan tapauksen vuoksi. Arkistokuva.
Kuva: Maiju Pohjanheimo
Oulun kaupungin virkajohdon tekemä valituslupa korkeimpaan hallinto-oikeuteen on herättänyt voimakasta keskustelua kaupunginhallituksen sisällä.
Ilmaan on noussut myös kysymys siitä, antaako Oulun kaupungin hallintosääntö riittävän yksityiskohtaisen vastauksen toimivaltasuhteista valitusasioissa.
Kaleva kertoi viikko sitten, että Oulun kaupunki hakee valituslupaa korkeimmasta hallinto-oikeudesta entisen palvelussuhdepäällikkönsä Mauri Mikkolan irtisanomiskiistassa. Kaupunki jätti oikeudelle valituslupahakemuksen huhtikuun lopulla.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut