Hintan vedenpuhdistamon laajennuksen tilanne seisoo edelleen kuin seisova vesi, vaikka Oulun vesihuollon kannalta toimeen tarttuminen olisi hyvin kiireellistä.
– Vesilaitoshanke on ollut nyt puolitoista vuotta hallinto-oikeudessa kaavavalituksen takia. Asia ei ole voinut edetä eikä etene niin kauan kunnes valituksesta tulee ratkaisu, selventää Oulun Veden toimitusjohtaja Jouni Lähdemäki.
Oulun kaupunki on laatinut Hinttaan asemakaavamuutoksen, jossa laajennetaan vesilaitoksen nykyistä korttelialuetta. Sinne voidaan rakentaa uusi vesilaitosyksikkö, puhdasvesiallas ja myöhemmin varavedentuloallas.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut