Oulun To­ri­ho­tel­li on puo­lik­si valmis – ho­tel­liyh­tiön kon­kurs­sin ai­ka­tau­lu riippuu nyt siitä, miten yhtiön edus­ta­jat saadaan ta­voi­tet­tua

Torihotellin valmiusaste on 52 prosenttia. Hotellin rakennuslupa on enää vain tänään voimassa.

Oulun keskeneräistä Torihotellia on toukokuun lopusta asti yritetty myydä ulosoton kautta. Jos hotellin kiinteistöyhtiö asetetaan konkurssiin, myyntiä jatketaan konkurssipesän toimesta.
Oulun keskeneräistä Torihotellia on toukokuun lopusta asti yritetty myydä ulosoton kautta. Jos hotellin kiinteistöyhtiö asetetaan konkurssiin, myyntiä jatketaan konkurssipesän toimesta.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Rakennusyhtiö SRV haki Oulun Torihotellin kiinteistöyhtiötä Kiinteistö Oy Oulun Torihotellia konkurssiin tämän viikon maanantaina.

SRV:llä on hakemusta tehtäessä ollut kiinteistöyhtiöltä ja sen takana olevalta MGP Services Oy:ltä saatavia 13,6 miljoonan euron edestä. Asia selviää Oulun käräjäoikeuteen siirretystä konkurssihakemuksesta. Aiemmin oli kerrottu 12,6 miljoonan euron saatavista.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä