Oulun pol­ku­pyö­räe­tu saa kylmää kyytiä kil­pai­lu­tuk­sen hä­vin­neel­tä fir­mal­ta – Iissä työn­te­ki­jä saa pyö­rän­sä pa­rem­mil­la eh­doil­la

Kilpailutukseen osallistunut Gobybike sanoo pyöräedun idean olevan Oululta hukassa.

"Kilpailutuksen rakenne oli ainoaa laatuaan Suomessa", Gobybiken Heikki Tiittanen sanoo Oulun pyöräedusta.
"Kilpailutuksen rakenne oli ainoaa laatuaan Suomessa", Gobybiken Heikki Tiittanen sanoo Oulun pyöräedusta.
Kuva: Kimmo Brandt/Compic

Oulun kaupungin pyöräetukilpailutus poikkesi radikaalisti yleisestä standardista, sanoo kilpailutukseen osallistunut Gobybike-operaattori.

Gobybikella on lähes 3 000 asiakasta niin julkisella kuin yksityisellä sektorilla.

– Ei tule mieleen toista kaupunkia tai kuntaa, joka olisi tehnyt vastaavalla tavalla, yrityksen toinen perustaja Heikki Tiittanen tokaisee.

Oulun kaupungin työntekijöille pitkään valmisteilla ollut polkupyöräetu tuli voimaan syyskuussa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä