
Oulun kaupungin Lumo-festivaali on mukana Creative Europe -ohjelman rahoittamassa euroopanlaajuisessa kulttuurihankkeessa ULYSSES: A European Odyssey. Hankkeen innoittajana toimii James Joycen Odysseus eli Ulysses -teos. Projektiin osallistuu yhteensä 18 eurooppalaista kaupunkia.
Joycen teoksessa on 18 kappaletta, ja kukin kaupunki esittää yhden osion romaanista. Lumo-festivaali on tarinan 15. kappale. Oulussa vuonna 2023 nähtävän esityksen teemana on mielen hyvinvointi.
Hankkeeseen kuuluu kaupunkitapahtumien lisäksi 30 taiteilijaresidenssivaihtoa ja 18 paikallisilta kirjailijoilta tilattua tekstiä. Teksteistä muotoillaan uusi Europe-Ulysses –teos vuonna 2024.
Taiteilijavaihdoista kaksi on varattu oululaisille taiteilijoille. Haku residenssivaihtoon haluavista taiteilijoista ja kirjailijan valinnasta järjestetään myöhemmin.
EU on rahoittanut hanketta Creative Europe -ohjelmasta yli 1,7 miljoonalla eurolla. Oululle myönnetty osuus on noin 90 000 euroa.
Oulun kaupungin tapahtuma- ja markkinointipäällikkö Jarkko Halunen uskoo, että rahoituksesta on hyötyä myös tulevaisuuden kannalta.
– Kulttuuripääkaupunkivuoden lähestyessä voisimme mahdollisesti hakea vastaavaa rahoitusta itse, Halunen pohtii.