Oulun lin­ja-au­to­ase­mas­ta jäi jäl­jel­le iso monttu – Ase­ma­kes­kuk­sen vii­väs­ty­mi­sen takia sitä ei täytetä

Oulun linja-autoaseman purkutyömaalta jäänyt monttu jää odottamaan asemakeskuksen rakentamista. Kaavasta tehdyn valituksen vuoksi rakentaminen viivästyy vähintään vuodella suunnitellusta. Työmaa-aluetta ympäröivä aita koristellaan kulttuuripääkaupunkivuoden teeman mukaiseksi.

Oulun linja-autoaseman paikalla on aidalla ympäröity iso monttu. Sitä ei täytetä, koska rakentaminen alueella jatkuu ensi vuonna.
Oulun linja-autoaseman paikalla on aidalla ympäröity iso monttu. Sitä ei täytetä, koska rakentaminen alueella jatkuu ensi vuonna.
Kuva: Mikko Halvari

Oulun linja-autoasemasta on jäljellä isohko monttu Ratakadun varrella. Linja-autoaseman purkutyö alkoi syys-lokakuussa sisätilojen purkamisella.

Oulun kaupungin yhdyskunta- ja ympäristöpalveluiden projektipäällikkö Juha Isoherranen kertoo, että linja-autoaseman purkutyömaan monttua ei täytetä.

– Vanhan linja-autoaseman alueella ei tehdä tällä hetkellä muuta, kuin viimeistellään linja-autoaseman purkua, Isoherranen kertoo.

Koska uuden asemakeskuksen kaavasta on valitettu, rakentamistyöt siirtyvät suunnitellusta ensi kesästä eteenpäin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä