Oulun ko­ti­hoi­don lakossa hen­ki­lö­kun­taa on riit­tä­nyt kaik­ki­na lak­ko­päi­vi­nä

Hoitajaliittojen lakon viimeinen päivä on perjantai. Kuvassa kotihoidon asiakkaan lääkkeet apteekin annospussissa.
Hoitajaliittojen lakon viimeinen päivä on perjantai. Kuvassa kotihoidon asiakkaan lääkkeet apteekin annospussissa.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Lakko Oulussa Kontinkankaan–Myllyojan kotihoidossa on sujunut rauhallisesti.

– Meillä on ollut riittävästi osaavaa henkilökuntaa kaikkina kolmena lakkopäivänä, Oulun vanhustyön johtajan viransijainen Maria Vahtola kertoo.

– Tavoite oli saada aamuvuoroihin 20 ja iltavuoroihin 15 hoitajaa. Torstaina aamuvuorossa oli 21 ja iltavuorossa 15 hoitajaa, Vahtola lisää.

Myös viimeiselle lakkopäivälle perjantaille näyttää Vahtolan mukaan olevan varautumissuunnitelman mukainen henkilöstö käytössä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä