Oulun kau­pun­gin­val­tuus­to nui­ji­mas­sa Hei­nä­pään jal­ka­pal­lo­sta­dio­nin tuen ja muut mil­joo­nain­ves­toin­nit

Valtuustoryhmien mielestä 40 miljoonan euron säästötavoitteisiin on taivuttava, vaikka se kirpaisee.

Oulun kaupunginvaltuusto nuijii pöytään maanantaina Oulun kaupungin talousarvion ensi vuodelle ja taloussuunnitelman vuosille 2026–2027. Talousarvion käsittelyn valtuusto aloitti jo kahden viikon takaisessa kokouksessaan ja jatkaa käsittelyä tulevana maanantaina.

Talousarvion pääkohdat tulevat todennäköisesti olemaan suurin piirtein samat kuin kaupunginjohtaja Ari Alatossavan syyskuun lopussa julkistamassa talousarvioesityksessä ja taloussuunnitelmassa. Siitä on tulossa 41 miljoonaa euroa alijäämäinen. Vastaavasti talousarvioesitys sisältää 40 miljoonan euron edestä sopeutustoimia tuleville kolmelle vuodelle.

Oulun kaupunginvaltuustolla on maanantaina edessään jälleen tulevan vuoden talousarviosta päättäminen tällä kertaa viimeistä kertaa nykyisellä porukalla. Vuosi sitten valtuusto hoiti tehtävän Oulun kaupunginteatterin Pikisalissa. Maanantain kokous pidetään kaupungintalon valtuustosalissa.
Oulun kaupunginvaltuustolla on maanantaina edessään jälleen tulevan vuoden talousarviosta päättäminen tällä kertaa viimeistä kertaa nykyisellä porukalla.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä