Kaupat: Yk­si­näi­nen hal­pa­kaup­pa pyörii ket­ju­jen pu­ris­tuk­ses­sa Hau­ki­pu­taal­la

Eläimet: Lau­ha-lam­mas ilah­dut­taa asuk­kai­ta ou­lu­lai­ses­sa hoi­va­ko­dis­sa

Jääkiekko: Jesse Pul­ju­jär­vi pes­tat­tiin tes­ti­so­pi­muk­sel­la NHL-seu­raan

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Ou­lu­lai­sel­le muu­si­kol­le Jukka Ta­ka­lol­le 10 000 euron tai­de­pal­kin­to – "Jos ha­luam­me, että meillä on suo­men­kie­lis­tä ja poh­jois­ta kult­tuu­ria, sitä pitää tukea"

Jukka Takalo on maanläheinen, humoristinen ja suurella sydämen viisaudella varustettu laulaja, lauluntekijä, videomies ja kirjamies, Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun taidetoimikunta perustelee.

– Ollaan ylpeitä Oulusta ja meidän omasta näkökulmasta. Oulu ei ole pohjoisessa, eikä Kuusamo koillisessa, vaan kummatkin ovat maailman napoja.
– Ollaan ylpeitä Oulusta ja meidän omasta näkökulmasta. Oulu ei ole pohjoisessa, eikä Kuusamo koillisessa, vaan kummatkin ovat maailman napoja.
Kuva: Pekka Peura

Kuka kertoo tarinamme, entä kuka kertoo meistä? kysyy Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun taidepalkinnon keskiviikkoiltana saanut muusikko Jukka Takalo.

Palkintoperustelujen mukaan paikallisidentiteetin vahvistaminen kulttuurin keinoin on Haukiputaan Martinniemen kyläyhdistyksen aktiivijäsenelle Takalolle ”maakisen merkityksellinen missio”.

Lue Digiä _0,25 € / viikko_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.