Ou­lu­lai­nen Tapio Koski huomasi tur­val­li­suus­ris­kin kai­kis­sa mat­to­piis­kois­sa – Nyt yk­sin­ker­tai­sel­la kek­sin­nöl­lä on pa­tent­ti

Pikkupatentin saanut keksintö pitää mattopiiskan tamppaajan kädessä, vaikka ote lipeäisikin.

Matto saa kyytiä Tapio Kosken käsissä. Mattopiiska ei kuitenkaan kirpoa kädestä hurjassakaan menossa siihen kiinnitetyn rannelenkin ansiosta.
Matto saa kyytiä Tapio Kosken käsissä. Mattopiiska ei kuitenkaan kirpoa kädestä hurjassakaan menossa siihen kiinnitetyn rannelenkin ansiosta.
Kuva: Teija Soini

Äkkiseltään ei tule ajatelleeksi, että mattopiiska voi olla turvallisuusriski.

Oululaiselle Tapio Koskelle se tuli mieleen kymmenisen vuotta sitten. Tuolloin hän oli kerrostalon parvekkeella tamppaamassa antaumuksella mattoja. Piiskattavaa oli paljon.

Vaikka hän vaihtoi välillä kättäkin, alkoi niihin hiipiä väsymys.

Koski mietti, miten mahtaisi käydä, jos joku heiveröisempi olisi tamppaamassa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä