
Oli helmikuinen perjantai, kun oululainen Jenni Juutinen julkaisi myynti-ilmoituksen virkkaamistaan pehmoeläimistä Facebookin paikalliseen osto- ja myyntiryhmään. Ystävät olivat jo jonkin aikaa kehottaneet kokeilemaan, josko Juutisen käsitöille löytyisi sitä kautta ostajia.
Ilmoituksen julkaisemisen jälkeen Juutinen sen kummempia miettimättä aloitti siivouksen. Kun hän seuraavan kerran vilkaisi puhelintaan parin tunnin kuluttua, se oli suorastaan räjähtänyt yhteydenotoista. Tykkäyksiäkin julkaisu oli kerännyt satoja.
– Viestejä laitettiin minulle varmaan kymmenittäin vähän joka sovelluksessa, ostotarjouksia ja tilauspyyntöjä tuli niin tutuilta kuin tuntemattomiltakin. En ole vieläkään ehtinyt käydä niitä kaikkia läpi. Sanoinkin ihan ääneen, että olikohan tämä virhe, kun en minä pysy näiden perässä, Juutinen naurahtaa nyt.
Käsillä tekeminen on aina ollut Juutiselle mieleistä puuhaa, ja kaikenlaista onkin tullut värkättyä. Virkkaamisen hän kuitenkin aloitti vasta nelisen vuotta sitten odottaessaan ensimmäistä tytärtään.
Ensin syntyivät vauvalle tossut, sitten pipoja ja huiveja, mattokin.