Tilaajille

Oikeus va­paut­ti Sai­raa­lan­rin­teen mur­has­ta syy­te­tyn naisen te­hos­te­tus­ta mat­kus­tus­kiel­los­ta

Syyttäjä esitti viimeisenä oikeudenkäyntipäivänä toissijaisia syytteitä. Puolustuksen mielestä niissä on kyse kielletystä syytteen muuttamisesta.

Oikeudenkäynti pidettiin Oulun käräjäoikeuden Ruskonselän istuntosalissa.
Oikeudenkäynti pidettiin Oulun käräjäoikeuden Ruskonselän istuntosalissa.
Kuva: Teija Soini

Sairaalanrinteen henkirikoksen käsittely päättyi maanantaina Oulun käräjäoikeudessa.

Poliisi löysi 26-vuotiaan oululaismiehen kuolleena Sairaalanrinteellä sijaitsevasta kerrostaloasunnosta viime lokakuussa.

Syyttäjä nosti kolmea henkilöä vastaan syytteet murhasta ja törkeästä vapaudenriistosta. Syyttäjä väittää, että he riistivät yhdessä oululaismiehen vapauden tuntien ajaksi ja tappoivat hänet yhdessä tahallaan.

Syytetyt kiistävät syytteensä. Syytettyinä on kaksi miestä ja nainen. Nainen asui kerrostaloasunnossa yhdessä syytettynä olevan miehen kanssa. Toinen miehistä tuli vierailulle ja ryhtyi perimään oululaismieheltä velkaa.

Pariskunta väittää velanperijän aiheuttaneen oululaismiehen kuoleman. Tämä puolestaan väittää, että pariskunta riisti oululaismiehen hengen.

Syyttäjä esitti maanantaina oikeudelle toissijaiset rangaistusvaatimukset. Toissijaiset syytteet esitetään yleensä siltä varalta, että oikeuden mielestä syyttäjän esittämä näyttö ei riitä tuomitsemaan syytettyjä ensisijaisen syytteen mukaisesta menettelystä.

Jos käräjäoikeus ei tuomitse kolmikkoa yhdessä eli rikoskumppaneina tehdystä murhasta, syyttäjä vaatii toissijaisesti velanperijälle yksinään tuomiota murhasta ja pariskunnalle tuomiota avunannosta murhaan.

Vaihtoehtoisesti syyttäjä vaatii, että pariskunta tulee tuomita murhasta ja velanperijä puolestaan avunannosta murhaan.

Pariskunta kiistää myös toissijaiset syytteet. Heidän puolustuksensa mielestä toissijaisissa syytteissä on kyse kielletystä syytteen muuttamisesta, eikä oikeuden pitäisi sallia sitä.

Myös velanperijä kiistää toissijaiset syytteet.

Asianomistajina olevat surmatun miehen omaiset puolestaan muun muassa täsmensivät maanantaina hieman syytteiden niin kutsuttuja teonkuvauksia. Asianomistajien mielestä syyttäjän esittämissä toissijaisissa syytteissä ei ole kyse kielletystä syytteen muuttamisesta.

Käräjäoikeus tulee arvioimaan tuomiossaan muun muassa sitä, tuomitaanko kaikki syytetyt rikoskumppaneina murhasta vai saako osa heistä esimerkiksi tuomion avunannosta murhaan. Avunantajalle tuomitaan rikoslain mukaan lievempi rangaistus kuin päätekijälle.

Oikeus vapautti maanantaina naisen tehostetusta matkustuskiellosta, johon hänet oli asetettu. Käräjäoikeus päätti pitää miehet edelleen vangittuina. Kolmikolle aiemmin asetetut yhteydenpitoa koskevat rajoitukset poistettiin.

Oikeudessa käsiteltiin maanantaina loput lievemmät vyyhteen liittyvät syytteet. Käräjäoikeus antaa tuomionsa toukokuun viimeisellä viikolla.

Ilmoita asiavirheestä