Tilaajille

Moosa Myl­ly­kan­gas halusi Oulun asun­to­mes­suil­le maail­man­luo­kan teok­sen, mutta bud­jet­ti puo­lit­tui – Täl­lais­ta tai­det­ta alueel­le saatiin 150 000 eurolla

Asuntomessualueen taidekoordinaattori Moosa Myllykangas olisi halunnut Ouluun maailmanluokan taiteilijan teoksen, joka vetäisi väkeä ympäri maailman. Nyt kävijöille on tarjolla 19 teosta Oulun kaupungin ja sponsoreiden euroilla.

Taidekoordinaattori Moosa Myllykangas toivoi, että Oulun kaupungilla olisi ollut rahoja, pontta ja innostusta, nyt kun Oulu 2026 tulee, toteuttaa möljän kanavan ylittävään siltaan joku todella iso kansainvälisen taiteilijan teos.
Taidekoordinaattori Moosa Myllykangas toivoi, että Oulun kaupungilla olisi ollut rahoja, pontta ja innostusta, nyt kun Oulu 2026 tulee, toteuttaa möljän kanavan ylittävään siltaan joku todella iso kansainvälisen taiteilijan teos.
Kuva: Tiina Wallin
Tiivistelmä jutusta
  • Oulun asuntomessualueen taidebudjetti kutistui merkittävästi alkuperäisestä suunnitelmasta.
  • Taidekoordinaattori Moosa Myllykangas joutui luopumaan suurista visioistaan kansainvälisistä taideteoksista.
  • Alueelle saatiin kuitenkin toteutettua 19 julkisen taiteen teosta.
  • Taidetta on sijoitettu myös epätyypillisiin paikkoihin kuten jakokaappeihin ja jäteastioihin.
  • Taidekoordinaattorin työ on ollut haastavaa ja vaatinut paljon neuvotteluja eri tahojen kanssa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä