Monta tonnia pii­los­sa bok­se­reis­sa ja huu­mei­ta lie­si­tuu­let­ti­men kät­köis­sä Kau­ko­vai­niol­la – oikeus määräsi tör­keäs­tä huu­me­ri­kok­ses­ta syy­te­tyt va­pau­tet­ta­vak­si

Poliisit pysäyttivät viime maaliskuussa Oulussa henkilöauton, jonka kyydissä oli neljä henkilöä.

Turvatarkastuksessa löydettiin huumeita ja käteistä rahaa useita tuhansia euroja. Yksi kyydissäolijoista oli nainen, jolla oli farkuissaan 6550 euroa.

Hänen vuokra-asuntoonsa Kaukovainiolla tehtiin kotietsintä. Sieltä puolestaan löydettiin vuonna 1981 syntynyt mies, lähes 13 000 euroa käteistä rahaa matkalaukusta ja 1400 Subutex-tablettia. Huumeet oli piilotettu liesituulettimen päällä olevan peitelevyn taakse vihannespussiin.

Kotietsintä toteutettiin myös auton kyydissä olleen naisen puolison, vuonna 1985 syntyneen miehen kotiin Rajakylään.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä