Milloin tuo­mit­se­mi­sen kynnys ylit­tyy, rikos- ja pro­ses­si­oi­keu­den pro­fes­so­ri Matti Tol­va­nen?

OULU

Syyttäjä on haasteellisen tehtävän edessä ryhtyessään ajamaan syytettä lapseen kohdistuneesta seksuaalirikoksesta, jonka väitetään tapahtuneen vuosia sitten.

Tällaisten tekojen oikeuskäsittelyissä keskeiseen rooliin nousee asianomistajan eli väitetyn rikoksen uhrin kertomus ja sen luotettavuus.

– Mitä kauemmin aikaa väitetystä teosta on kulunut, sitä vaikeampaa kertomuksen luotettavuuden arviointi on, Itä-Suomen yliopiston rikos- ja prosessioikeuden professori Matti Tolvanen summaa.

Esitettävä muuta todistelua

Hänen mukaansa uhrin kertomus ei yleensä yksinään riitä tuomitsemiseen, vaan korkeimman oikeuden antamien ennakkopäätösten mukaan kertomuksen luotettavuus pitäisi olla todennettavissa muulla ulkopuolisella todistelulla.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä