Luonnonvarakeskuksen (Luke) toimitilamenojen pienentämiseen ja toimitilamenojen kasvun hillintään tähtäävä yt-menettely on päättynyt. Neuvottelujen tuloksena Luke luopuu Paltamon toimipaikasta ja hakee yhteistyömallia kokeelliseen virtavesitutkimukseen.
Myös Ruukin tutkimusnavetasta luovutaan. Navetassa on tehty naudanlihantuotantoon liittyvää tutkimusta. Kokeelliseen virtavesitutkimukseen ja lihanautatutkimukseen etsitään jatkossa kustannustehokkaampia vaihtoehtoja.
Kannuksen ja Parkanon kenttätyön tukikohdat lakkautetaan ja toiminnot siirretään Ruukkiin ja Seinäjoelle. Toimenpiteitä tehdään myös monilla muilla paikkakunnilla. Toimenpiteillä Luke tavoittelee noin 1,2 miljoonan nettosäästöjä toimitilamenoihinsa.
Uudelleenjärjestelyt koskevat näiden päätösten osalta 49 henkilöä kuudella paikkakunnalla. Henkilöstölle tarjotaan töitä Luken muilta toimipaikoilta. Luke tukee henkilöstöä muun muassa etätyöratkaisuilla, tarjoamalla täydennyskoulutusta uusiin tehtäviin ja korvaamalla mahdolliset muuttokustannukset toiselle paikkakunnalle.
Kustannusten karsimiseksi Luke on myös päättänyt luopua osasta tutkimusmetsistään ja tutkimuspelloistaan. Kahdeksan tutkimusmetsän pinta-ala pienenee yhteensä 7 300 hehtaaria ja tutkimuspeltojen pinta-ala yhteensä 218 hehtaaria.
Näillä toimenpiteillä Luken tavoitteena on säästää tutkimusmetsien ja -peltojen vuosittaisissa vuokrakuluissa Metsähallitukselle ja Senaatti-kiinteistöille. Luken käyttöön jää 18 000 hehtaaria tutkimusmetsiä ja 850 hehtaaria tutkimuspeltoja.