Luihu, Kiu­saus, Sel­Fish: ou­lu­lai­sen ku­van­veis­tä­jän Markus Stillin veis­tok­set saa kukin tulkita miten haluaa – teosten nimissä voi tosin pii­les­kel­lä pieni vihje

Kuvanveistäjä Markus Stillille näyttelytila on kuin teatterin näyttämö.

Markus Stillin veistosten pääasiallinen materiaali on savi, mutta pintakäsittelyllä hän haluaa materiaalin vaikuttavan moninaiselta. Kuvassa takana teos Luihu, keskellä Kohdataan ja edessä SelFish.
Markus Stillin veistosten pääasiallinen materiaali on savi, mutta pintakäsittelyllä hän haluaa materiaalin vaikuttavan moninaiselta. Kuvassa takana teos Luihu, keskellä Kohdataan ja edessä SelFish.
Kuva: Pekka Peura

Kulttuuritalo Valveen Valvegallerian ovat vallanneet oululaisen kuvanveistäjän Markus Stillin keraamiset veistokset.

Kaikkiaan 24:stä erilaisesta veistoksesta 14 on eläinhahmoja ja kymmenen fiktiivistä ihmismuotokuvaa. Kaikilla niillä on oma tarinansa katsojalle.

Taiteilijan teosten lähtökohtana on samaistuminen ja empatia. Veistokset kuvastavat erilaisia luonteenpiirteitä, olotiloja ja elämäntiloja.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä