
Lävistäjällä korttelin nokkanurkassa on nyt kaksikerroksinen pieni talo, jonka tontille suunnitellaan monin kerroin suurempaa ja korkeampaa rakennusta.
Kuva: Jarmo Kontiainen
Aivan Oulun ydinkeskustaan Lävistäjän ja Kajaaninkadun kulmaukseen suunnitellaan vanhan, pienen kerrostalon tilalle uutta selvästi korkeampaa kerrostaloa. Nykyään täysin liikerakennuskäytössä olevan talon paikalle kaavaillaan asuintaloa, johon tulisi myös liiketiloja.
Talon ja kiinteistöosakeyhtiö Asunto Oy Oulun Nykäsenojan omistaja Mikko Haapala kertoo, että luonnossuunnitelmia on tehty UKI-Arkkitehdit -arkkitehtitoimiston kanssa. Alustavien suunnitelmien mukaan uusi talo tulisi olemaan kuusikerroksinen yhteensä 3 200 kerrosneliötä käsittävä talo.