Lää­kä­ri­opis­ke­li­joi­ta aletaan Oulussa kou­lut­taa tut­ki­joik­si jo fuk­si­vuon­na: "Hyö­ty­jä on po­ti­las"

Professori Mikko Tulppo korostaa, että tutkimustyö kulkee potilastyön rinnalla ja hyödyttää lopulta sekä erikoistumista että potilaiden hoitoa.

Oulun yliopiston tutkijalääkärilinjan opiskelijat Meeri Kälkäjä (vas.) ja Hanna Issakainen tähtäävät tohtoreiksi.
Oulun yliopiston tutkijalääkärilinjan opiskelijat Meeri Kälkäjä (vas.) ja Hanna Issakainen tähtäävät tohtoreiksi.
Kuva: Tiina Wallin
Tiivistelmä
  • Oulun yliopisto käynnistää uuden tutkijalääkärilinjan, joka on suunnattu lääketieteen ensimmäisen vuoden opiskelijoille.
  • Linja tarjoaa opiskelijoille mahdollisuuden tutustua erilaisiin tutkimusryhmiin ja -menetelmiin jo opintojen alkuvaiheessa.
  • Tutkijalääkärilinja hyödyttää sekä opiskelijoita erikoistumisessa että potilaita, sillä tutkimustyö pitää sairaalan hoidon uusimman tiedon tasalla.

Hyvää juhannusta!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä